Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Hipertansiyon daha anlaşılır adıyla yüksek tansiyon demektir. Kronik bir hastalıktır. Atardamarlardaki kan basıncının yükselmesi ile oluşur. Kandaki bu yüksek basınç kalbi, atardamarları ve böbrekleri etkilemektedir. Bu da vücudun değişik organlarında hipertansiyondan kaynaklı tahribata neden olmaktadır.

Hipertansiyon nelere yol açabilir?

Kalpte; kalp krizi, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara neden olurken bunların yanında kronik böbrek hastalıkları, inme inmesi, atardamar anevrizması, beyin kanaması,  felç, yüz felci, damar sertliği, göz hastalıkları, burun kanaması, halsizlik gibi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Hipertansiyonun yaşı yok. Yüksek risk içeren bir durum yoksa bebekler şanslı grup yine de onların da muayenelerinde tansiyon ölçümü öneriliyor. Özellikle solunum güçlüğü çeken, büyüme geriliği olan bebeklerde hipertansiyondan şüpheleniliyor. Çocuklarda özellikle ergenlikle birlikte hipertansiyon olasılığı artıyor. Yetişkinlerde ve yaşlılarda görülme durumu daha yüksek. Yaşlanma ile beraber hipertansiyon riski de artıyor. Hamilelerde hamilelik öncesinde annenin hipertansiyonunun olması hamilelik esnasında anne ve bebeği olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Hipertansiyon Belirtileri
Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon Belirtileri;

Genellikle hastalar baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma, görmede bulanıklık, kulakta çınlama şikâyetleri ile hastaneye gittiklerinde hipertansiyon tespit edilebiliyor. Göz dibi muayenelerinde de hipertansiyon açığa çıkabiliyor. Ayrıca tiroit bezlerindeki rahatsızlıklar, böbrek yetmezlikleri, sürekli ve aşırı terleme, aort damarlarındaki daralma, çarpıntı, tende solgunluk, sersemleme, göz kararması gibi durumlarda hipertansiyona işaret edebilmektedir.

Önlemek için bazı durumlara dikkat etmek gerekiyor. Bunlar; Stresli bir yaşam sürmek, tuz tüketimi, alkol alımı, yağlı besinler tüketmek, kafein içeren besinlerin tüketimi olumsuz yönde etkilerken; vücudu zorlamadan yapılan egzersizler, sakin ve huzurlu bir şekilde sürülen yaşam, sebze ve meyve tüketimi, yemeklerin yağsız biçimde tüketilmesi (haşlama veya ızgara yoluyla pişirilmiş) olumlu yönde etkilemektedir. Normal vücut ağırlığını korumak da bu anlamda önemlidir. Obeziteye varan şişmanlık, aşırı kilo alıp verimleri zararlıdır.

Başta söylediğimiz gibi hipertansiyon kronik bir hastalıktır. Tansiyonun bir kez yükselmiş olması hipertansiyon anlamına gelmez. Tanı için yüksek tansiyonun sürekli olması gerekir. Tanı koymak için doktora başvurulmalıdır.  Doktorun sizden isteyeceği evde, haftalık ya da aylık uzun süreli tansiyon ölçümleri sonucunda nihai karara varıla bilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM