YUMURTALIK KANSERİ VE TEDAVİSİ

YUMURTALIK KANSERİ VE TEDAVİSİ

Yumurtalık kanserinin birçok evresi bulunmaktadır. Birinci evrede yumurtalık kanseri sadece yumurtalarda bulunmaktadır. Birinci evre yumurtalık kanserinin geçmesi diğer evrelere göre daha kolaydır. Kanser incelendiğinde yumurtalık yüzeyinde kanser olmadığını görürüz ve bu nedenden dolayı kanserin tekrardan ortaya çıkma riski düşük olur. Birinci dereceden yumurtalık kanserinde hastaların kemoterapi görmesi kişiden kişiye değişir ve kemoterapi görmek zorunlu olmayabilir. Hastanın yumurtalık bölgesine uygulanan cerrahi müdahale, yumurtalık kanserinin neredeyse tamamını yok edebilir. İstisna olarak ameliyat olan hastaların çoğunda kanserin tamamının yok olduğunu görürken %5 lik bir kısımda hastalık tekrar edebilir. Ama tekrardan ameliyat olunca birinci dereceden yumurtalık kanserini yok etmek mümkündür.

Yumurtalık Kanseri Belirtisi ve Tedavisi
Yumurtalık Kanseri Belirtisi ve Tedavisi

Kanser evreleri

Tabi birde yüksek riskli birinci evreden yumurtalık kanseri bulunmaktadır. Yumurtalık yüzeyinde kanser hücresi tespit edilirse yüksek riskli kanser olarak değerlendirilir. Birinci evre kanser olduğu için hastaların cerrahi müdahale ve ameliyatla bu hastalıktan kurtulma ihtimali yüksektir. Yaklaşık %50 lik bir kısımda kanserin tekrarlaması mümkün olabilir. Yüksek riskli hastaların çoğu kemoterapi görürler. Ve kanseri yok edilen hastaların çoğunda ilk 5-6 yıl hiçbir kanser belirtisi olmadığı gözlemlenmiştir. Lakin hastalığın daha sonradan tekrarlanması mümkündür. Bundan dolayı kanserin yok edilmesinden sonraki süreçte de sık sık doktor kontrollerini yapılmalı ve ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Birinci evrelerde risklerin çok büyük olmadığı görülse de  evreler arttıkça tehlike artar.

İkinci evre yumurtalık kanserinde kanser yumurtalık bölgesinde ve karın bölgesinin alt kısmındaki organlarda görülür. İkinci evre yumurtalık kanseri tedavisi cerrahi müdahale sonrası hastaların kemoterapi görmesidir. İkinci evre yumurtalık kanseri ameliyatlarında genelde kanser hücrelerinin tamamı alındığında bile küçük kanser hücrelerinin bir kısmı yayıldığı için alınamamaktadır. Bundan dolayı kanser tekrarlayabilir. İkinci evre yumurtalık kanseri tedavisinde kemoterapi dışında uygulanabilecek hedefe yönelik tedavi yöntemidir. Üçüncü bir tedavi yöntemi olarak neoadjuvan kemoterapi gösterilebilir. Bu tedavi yöntemi kanser hücrelerini küçülterek cerrahi müdahaleyi kolaylaştırır ve genelde kemoterapiden daha etkili sonuçlar alınabilir. Tümörü çıkarmak için yapılan ameliyatlarda bazen çok olumlu sonuçlar gösterebilir ama sonrasından ek olarak kemoterapi görülmesi devam eder.

Yumurtalık kanserinin üçüncü evresinde yumurtalık bölgesi karın bölgeleri ve lenf bezlerine yayıldığı görülür. Bu evredeki tedaviler tümörü çıkarmak amaçlı ameliyatlar olacaktır. Ameliyatlarda kanser hücrelerinin çoğunu çıkarmak amaçlanmaktadır. Geriye kalan kanser hücrelerini kemoterapi tedavisi ile yok etmeye çalışılmaktadır. Buna rağmen çoğu kez kanser tekrarlar. Bu evrede kemoterapi görülmesi uzun yıllar devam eder. Dördüncü evre yumurtalık kanserinde ise hastalık yumurtalık bölgesi ve karaciğere kadar tüm organlara yayılmış olarak görülür. Yine her evrede olduğu gibi ameliyatlarla kanser hücrelerin çoğu alınarak kemoterapi işlemleri devam eder. Hedefe yönelik tedavi görülmesi de uygundur. Hastalık esnasında hastalığı yok etmeye devam etmek için ilaç kullanımlarına devam etmek gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM