Zona Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır

Zona Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır

Zona hatalığı, virüs kaynaklı ciddi bir deri hastalığıdır. Bu hastalık halk arasında gece yanığı ya da kuşak hastalığı olarak anılmaktadır.Travma, Stres, Depresyon ve bağışıklık sisteminin zayıflaması neden olan diğer faktörler zona geçirilmesine neden olabilir. Virüslerin uyanıp aktif hale gelmesine neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Vücuda girebilecek virüslerden korunmamızı sağlayan bağışıklık sistemimizin zayıflamasıyla virüslerin çoğalması ve sinir boyunca deride yayılması durumu gözlenebilmektedir. Her yaş grubu zona geçirebilmektedir. Bununla birlikte bu durum genellikle 50-60 yaş üzerindeki bireylerde sıkça görülmektedir. Zona hastalığı genellikle vücudun sırt, bel, boyun, göğüs, karın, yüz, kafa ve kalça bölgelerinde ortaya çıkan ağrılara sebebiyet vermektedir.

Zona hastalığı virüsü, sinir hücrelerinin köklerine yerleşirler ve çoğalırlar bu dönemde şiddetli ağrı ve deride yanığa benzer kızarıklık ve kaşıntı meydana getirir. Bazı hastalar bu virüsü uzun bir süre atamayabilir. Zona virüsü kıl köklerinde pasif kalması durumunda bağışıklık sisteminin güçlü kalması halinde aktif olmaz. Bu virüs kıl köklerinde zamanla tekrar aktifleşebilir ve aynı sıkıntılar tekrar yaşanabilir. Zona Hastalığı suçiçeği virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur.

Zona Tedavisi

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona ilk etapta parlak, kırmızı, isilik görüntüsündedir. Bu isilikler kaşıntıya sebep olabilmektedir. Zonanın ilk belirtileri bu şekildedir. Daha sonra kızarıklığın bulunduğu bölgenin üzerinde su dolu kabarcıklar oluşur. Bu durumda ağrı ve yanma hissi meydana gelir. Bu yanma hissi kabarcıkların kuruyup dökülmesine kadar devam eder. Kabarcıkların kuruyup dökülmesi ise yaklaşık olarak on dört gün sürer. Zona bulaşıcı olduğundan gereksiz temastan kaçınılmalıdır.

Bol ve ince kıyafetler giyilmelidir ve zona ağrısının kendini gösterdiği yerlere buz torbası uygulanabilir. Buz, kaşıntıyı ve ağrıyı bir miktar hafifletecektir. Zonanın bulunduğu bölge ıslak bir lif ve sabun aracılığıyla hafifçe yakınmalıdır. Böylece kabarcıkların kuruması daha kısa sürecektir.  Hastalık hakkında daha detaylı bilgi almak için ve doğru tedavinin uygulanması için alanında uzman hekime başvurulması büyük önem taşır ve yanlış tedavilerin uygulanmasının önüne geçilmesinin yanı sıra doğru ve hızlı bir tedavinin gerçekleşmesini sağlar.

Zonadan korunmak için aşı yaptırmak zonadan korunmayı sağlamaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2018-02-24 00:27:10
Doğru Tedavi Rehberi: Maalesef yok Aydın bey
2018-02-23 23:38:11